Students Parents Staff

Staff List

Senior Management Team

Dr Simon Riding

Headteacher

Mrs Angela Honeywell

Headteacher's Personal Assistant

Mr Gavin Solomons

Deputy Headteacher

Mr Paul Clark

Deputy Headteacher

Mrs Rachael Hodges

Deputy Headteacher

Mrs Anne-Louise Davies

Assistant Headteacher

Mr Tom Phillips

Acting Assistant Headteacher

Miss Michelle Drewitt

Acting Assistant Headteacher

Support & Guidance

Mr Carl Taylor

Year 7 Progress Leader

Miss Caroline Chesters

Year 8 Progress Leader

Mr Darren Downes

Year 9 Progress Leader

Miss Naomi Reeves

Year 10 Progress Leader

Mr Garry Anderson

Year 11 Progress Leader

Mr Ian Browning

Director Post-16

Mrs Nicki Dovey

Keystage 4 Pastoral Manager

Mrs Donna Thorne

Keystage 3 Pastoral Manager

 Curriculum Areas

Staff Name

Subject/Role

Mr Garry Anderson

English Teacher

Miss Varuna Anderson

Modern Foreign Languages Teacher

Miss Zoey Auburn

Technology Teacher

Miss Kathryn Baker

Maths/ICT/PE Teacher

Mrs Emma Ball

Maths Teacher

Miss Katherine Barron

Geography Teacher

Miss Victoria Black

History Teacher

Mr Peter Bond

Head of Computing

Miss Amy Brennan 

Dance/SEN Teacher 

Mr Ian Browning

History Teacher

Mrs Ceri Byrne

Head of Design

Miss Caroline Chesters

Art & Textiles Teacher

Mr Barney Clarke

Vocational Lead

Ms Katey Daltrey-Hurt

2nd English

Mr Darren Downes 

English Teacher 

Miss Emily-Jane Edwards

PE Teacher

Mr James Elliott

Maths Teacher

Ms Vikki Ericsson

Geography Teacher

Mr Nicholas Feltham

Acting Head of Science

Mr Andrew Freethy

Acting 2nd Science

Mrs Katie German 

Acting 2nd Science

Miss Hazel Gavin

English Teacher

Mr Liam Gifford 

Drama Teacher 

Mrs Louise Gray

English Teacher

Mr Tom Griffiths

Acting Head of Music

Miss Sophie Haggart

Science Teacher

Mrs Christina Harrison

Specialist Teacher

Miss Vicky Haseldine

Maths Teacher

Mrs Rebecca Henderson

Dance Teacher

Mr Christopher Hill

Science Teacher

Miss Demi Hughes

Drama Teacher

Mr Lee Howard

Maths Teacher

Mrs Sanchia Jessup

History Teacher

Miss Gemma Lawton

Maths Teacher

Mr Ron Lester

Technology Teacher

Mr Julian McMahon

Head of English

Mrs Emma Murray

Music Teacher

Mr James Noot

English/Media Teacher 

Mr David Oakley

Head of Visual Arts

Mrs Jacqueline Pritchard

2nd Maths

Mrs Katherine Pugh 

2nd in English (Maternity)

Mr Huw Reeves

Head of Physical Education

Miss Naomi Reeves 

PE Teacher 

Miss Gemma Richards 

Head of Dance

Miss Susannah Ross

Geography/Geology Teacher

Mrs Louisa Roughly

Science Teacher

Mr Glynn Rowles

PE Teacher

Miss Alice Saunders

Art Teacher

Miss Kathryn Savage

Head of PSHE & Citizenship / Food & Textiles

Miss Alicia Sharpe

English Teacher

Mr Tim Sinclair

RE/PsychologyTeacher

Miss Roxanne Smith

2nd English

Mrs Hannah Soloman

Acting 2nd Maths

Mrs Michal Sorga 

Head of Music (Maternity)

Mrs Helen Stapleton

Head of French

Mr Jon Taylor

Head of Geography

Mr Carl Taylor

PE Teacher

Mrs Beth Teale

Science Teacher

Mrs Karen Ventner

Science Teacher

Miss Cara Wadforth 

Hair & Beauty Teacher

Mrs Rebecca Walker

Drama Teacher

Mr William Yates

History Teacher

Miss Laura Young

RE Teacher

 

 

 Outdoor Education

 

Ed Fairnington

Outdoor Education Leader

 Administration

 

Angela Honeywell  

Headteacher's P.A./Admin Manager 

Pamela Dowell

SMT Admin

Linda Richards

Reception/Switch Board

Sarah Edwards

Clerical Assistant

 

 

 Systems, Communications, Technicians

 

Rob Farley

IT Technician

Nicky Neve

Design & Repro Technician

Louise Gray

LRC Manager

Thomas Young

AV Technician

Katie James

DT/Art Technican

Jo Lynch

Senior Science Technican

Ann Fisher

Science Technican

 

 

 Welfare and Student Support

 

Nicky Dovey

Pastoral Manager KS4

Donna Thorne

Pastoral Manager KS3

Carolyn Hillman

Attendance & Pastoral Admin

 

 

 Cover Supervisors

 

Kayleigh Salter

Senior Cover Supervisor

Ann-Marie Hervey

Cover Supervisor

Joe Buckley

Cover Supervisor

Kerry Ackerman

Cover Supervisor

 

 

 Data & Exams

 

Pauline Ruffle

Data Manager

Jackie Forecaste

Exams & SIMS Lead

Various

Exam Invigilators

 

 

 Finance & Personnel

 

James Paveley

 Business Manager

Andrea Swain

 Finance Officer

Michelle Meadow

 Finance & HR Assistant

 

 

 Site Operations

 

Colin Cooper

 Site Manager

Mark Payne   

 Site Support

Wendy Lee

 Catering Manager

Annette Ashby

 Catering Staff

Wendy Elkins

 Cook

Evelyn Lee

 Catering Staff

Christine Mundy

 Catering Staff

Louise Reeves

 Catering Staff

 

 

 

 

 Learning Support

 

Jayne Britton

 HLTA (SPLD/ASD)

Meryl Hardiman

 Specilaist TA (Literacy)

Sue Chinnock

 Senior TA

Caroline Brown

 Senior TA

Kim New

 Senior TA

Teresa Tansey

 Senior TA

Sally Gould

 Basic Level TA

Toni-Marie Larby

 Basic Level TA

Aidan Winney

 HLTA (BESD)